Η αυλαία για την αγωνιστική περίοδο 2015 – 2016 ανοίγει σήμερα με τον καθιερωμένο αγώνα Super Cup.

Τον πρώτον τίτλο της χρονιάς θα διεκδικήσουν οι ομάδες που αγωνίστηκαν στον περσινό τελικό του Κυπέλλου Coca – Cola, η πρωταθλήτρια και κυπελλούχος ομάδα του ΑΠΟΕΛ και η ΑΕΛ.

Ο αγώνας, όπως έχει ήδη ανακοινωθεί, θα διεξαχθεί στις 20:00 στο Στάδιο ΓΣΠ και τηλεοπτικά θα μεταδίδεται από τη Cytavision.

Οι τιμές των εισιτηρίων καθορίστηκαν στα 15 ευρώ το κανονικό, 10 ευρώ το μαθητικό και 1 ευρώ το παιδικό εισιτήριο. Δεν θα ισχύουν προσκλήσεις και σημειώνεται επίσης ότι δεν θα ισχύουν τα εισιτήρια διαρκείας των ομάδων.

Μετά από κλήρωση, το ΑΠΟΕΛ θα πάρει το κάτω διάζωμα της δυτικής κερκίδας και το νότιο πέταλο και η ΑΕΛ την ανατολική κερκίδα και το βόρειο πέταλο.

Με κλήρωση καθορίστηκαν και στολές των ομάδων. Η ΑΕΛ θα αγωνιστεί με κίτρινη φανέλα και κίτρινο παντελονάκι και το ΑΠΟΕΛ με πορτοκαλί φανέλα και μαύρο παντελονάκι.

Υπενθυμίζεται πως σύμφωνα με την Προκήρυξη αν ο αγώνας λήξει ισόπαλος στα 90 λεπτά τότε ο νικητής θα αναδειχτεί στη διαδικασία των πέναλτι, χωρίς παράταση.

Τον αγώνα θα διαιτητεύσει ο Χρίστος Νικολαϊδης με βοηθούς διαιτητές τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Ιωάννη Λαζάρου. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Μιχάλης Σωτηρίου.

Επιπρόσθετοι διαιτητές ορίστηκαν οι Βασίλης Δημητρίου και Χαράλαμπος Σκαπούλλης. Παρατηρητής διαιτησίας θα είναι ο Ιωάννης Χατζηϊωσήφ.

Τρεις φορές
Οι δύο ομάδες στην περσινή χρονιά βρέθηκαν αντιμέτωπες τρεις φορές και επικράτησαν από μια φορά και ένα παιχνίδι τους τέλειωσε ισόπαλο.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος αναμετρήθηκαν στο Στάδιο ΓΣΠ και έφεραν ισοπαλία 0-0 και στο δεύτερο γύρο (16η αγωνιστική) στο παιχνίδι που έγινε στο Τσίρειο Στάδιο νίκησε η ΑΕΛ με 2-1 από τέρματα του Μάρκο Ταγκπατζούμι (65’, 73’). Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με γκολ του Ρίσε στο 12ο λεπτό.

Στον 73ο τελικό του Κυπέλλου Coca – Cola που έγινε στο Στάδιο ΓΣΖ, το ΑΠΟΕΛ νίκησε την ΑΕΛ με 4-2. Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του Σέμα για να ισοφαρίσει το ΑΠΟΕΛ σε 1-1 με απευθείας μακρινό φάουλ του Ντε Βινσέντι στο 32ο λεπτό.

Ο Εφραίμ με πλασέ πέτυχε το 2-1 για το ΑΠΟΕΛ στο 45′ για να ακολουθήσει και τρίτο γκολ από τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 53′, ενώ ο Ρίισε με απευθείας φάουλ πέτυχε το 4-1 για το ΑΠΟΕΛ στο 60ο λεπτό. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Σιέλης στις καθυστερήσεις.