Δικαιολογημένα ανέτοιμη η Πάφος…

20626968 1573668202697820 1890223321742264192 o Δικαιολογημένα ανέτοιμη η Πάφος...

Δικαιολογημένα ανέτοιμη παρουσιάστηκε η Πάφος fc στο πρώτο φιλικό επί κυπριακού εδάφους με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου στο Παφιακό στάδιο.

Η ομάδα του Λούκα Ελσνερ, που έπαιξε μπάλα μόνο στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, ηττήθηκε με σκορ 4-2.

Στα πρώτα τριάντα λεπτά η παφιακή ομάδα ήταν πιο ουσιαστική και με τέρματα των Παναγιώτη Ζαχαρίου και Χέρολντ Γκουλόν προηγήθηκε με 2-0.

Ο Ερμής αντέδρασε άμεσα και με δύο τέρματα στο τελευταίο τέταρτο έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Σχόλιο:

Η ομάδα του Ερμή είχε περισσότερες επιθετικές προσπάθειες σε αντίθεση με την γηπεδούχο ομάδα, η οποία ωστόσο, σε δύο φάσεις που είχε, κατάφερε να πετύχει ισάριθμα τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου ήταν και πάλι καλύτερη και πιο επιθετική.

Σε μια ξαφνική αντεπίθεση, στο 60ο λεπτό, η ομάδα του Λούκα Ελσνερ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γεράσιμος Φυλακτού, ο οποίος ήταν τρομερά άστοχος, καθώς έστειλε την μπάλα αρκετά ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Νόβακ.

Στην αντεπίθεση η ομάδα του Ερμή πήρε κεφάλι στο σκορ, ενώ λίγο πριν τη λήξη πέτυχε και τέταρτο τέρμα.