fesΠόσο ευλογημένοι είμαστε, που βλέπουμε αυτή την ομάδα και αυτόν τον αρχηγό! Με τρίποντο-μαχαιριά του μέγα Σπανούλη στα 18 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε (68-71), ο Ολυμπιακός έκλεισε το σπίτι της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ και του Ομπράντοβιτς, παίρνοντας τεράστιας σημασίας εκτός έδρας νίκη με 74-68. Στην Πόλη μας, δεν χάνουμε!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο (36-43), καταπληκτική δεύτερη περίοδο (14-27) και δείχνοντας χαρακτήρα-πρωταθλητή στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, σε ένα ματς που είχε εξέλιξη… θρίλερ, ο Ολυμπιακός σημείωσε τεράστιας σημασίας εκτός έδρας νίκη επί της Φενέρμπαχτσε με σκορ 68-74. Με αυτόν τον τρόπο έκανε ένα μεγάλο βήμα όχι μόνο στη προσπάθεια πρόκρισης του στα προημιτελικά, αλλά και στο να κατακτήσει μία εκ των δύο πρώτων θέσεων στον όμιλο, το οποίο αποφέρει πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Με το σκορ στο 68-68, στα 18” πριν τη λήξη του ματς, ο μέγας Σπανούλης έδειξε τα… καρύδια του, καθώς με τρίποντο-μαχαιριά διαμόρφωσε το 68-71 στο σκορ, “κόβοντας” τα πόδια των Τούρκων, βάζοντας τη “σφραγίδα” του στο ματς.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν εντυπωσιακά εύστοχοι από τη περιφέρεια στο ξεκίνημα, μετρώντας κάποια στιγμή στο ματς 9/13 (!) τρίποντα (τέλειωσαν το ματς με 12/32δ-37%, 12/21τρ-57%, 14/15β-93%), δεν τα πήγαν καλά στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (16/15) και κέρδισαν τη μάχη στα ριμπάουντ (26-33). Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 66-62 δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς, αλλά η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική, βγάζοντας καλές άμυνες και παίρνοντας τα ριμπάουντ, καταφέρνοντας στο τέλος να… γυρίσουν υπέρ τους το παιχνίδι, παίρνοντας μία παλικαρίσια και δίκαιη νίκη μέσα στη Κωνσταντινούπολη, στη… Πόλη του, στην οποία στέφθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης το 2012.

Πήρε το προβάδισμα η Φενέρμπαχτσε

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Ντάρντεν, Πέτγουεϊ και Ντάνστον, ο οποίος άνοιξε το σκορ με ωραία κίνηση κοντά στο καλάθι. Ο αρχηγός στη συνέχεια υπέπεσε σε λάθη, με τους γηπεδούχους να τα εκμεταλλεύονται (2-4). Ο Ντάρντεν στη συνέχεια, στο ένας εναντίον ενός, με μία μία κίνηση αλά… ΝΒΑ, κάρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο, ενώ ακολούθως ο Ντάνστον έκλεψε τη μπάλα και με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό “έγραψε” το 6-8. Ο Πρέλτζιτς όμως απάντησε με τρίποντο το 9-8 στο 5′.

Οι Πειραιώτες έχαναν ορισμένα ριμπάουντ στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε να σκοράρει με δεύτερες ευκαιρίες (11-8), με την άμυνα των Τούρκων να είναι ειδικά διαμορφωμένη πάνω στον Σπανούλη. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +5 (13-8) με τον Βέσελι, με τον Ολυμπιακό να έχει πρόβλημα στην επίθεση, όντας άστοχος με κακές επιλογές, με τους Χάντερ και Πρίντεζη να παίρνουν θέση στο παρκέ. Στην εκπνοή της επίθεσης ο αρχηγός με τρίποντο από τα 8.5 μέτρα μείωσε σε 13-11, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Γκούντελοκ, με την Φενέρ να ξεφεύγει με +7 (18-11) με τον Μπιέλιτσα. Ο Λαφαγιέτ έδωσε… ανάσα με τρίποντο, αλλά ο Βέσελι βρήκε και πάλι τον δρόμο προς το καλάθι, με την ερυθρόλευκη άμυνα να δέχεται καλάθι σε σερί επιθέσεις του αντιπάλου. Ο Σπανούλης στη συνέχεια έδωσε έξοχη ασίστ στον Χάντερ, με το 22-16 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Πήρε διαφορά με καλή άμυνα και τρίποντα ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Λαφαγιέτ, Σλούκα, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Χάντερ, με τον τελευταίο να καρφώνει με επιβλητικό τρόπο (22-18). Ύστερα από την ασίστ στον Χάντερ, ο “μπόμπερ” Λαφαγιέτ ευστόχησε και πάο από τη περιφέρεια (22-21), με τους Πειραιώτες να αποκτούν ψυχολογία, πιέζοντας στην άμυνα σε ολόκληρο το γήπεδο. Στο 12′ είχαμε ένα απρόοπτο, καθώς ο εξαιρετικός Λαφαγιέτ τραυματίστηκε καθώς κατέβαζε τη μπάλα, πηγαίνοντας κατευθείαν στα αποδυτήρια, αισθανόμενος έντονους πόνους. Ο Γκούντελοκ απάντησε με τρίποντο (25-21), αλλά από το ίδιο σημείο ευστόχησε και ο Μάντζαρης (25-24), ενώ ακολούθως ο Πρίντεζης με το “πεταχτάρι” του έδωσε το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους (25-26) στο 15′.

Ο Κατσίβελης στη συνέχεια, με έξοχη προσπάθεια, “έγραψε” το 26-28, αλλά η Φενέρμπαχτσε απάντησε με τρίποντο (29-28). Οι Πειραιώτες είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και έβρισκαν τον ελεύθερο παίκτη, με τον Λοτζέσκι να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση (29-30). Οι διαιτητές δεν έδιναν τα φάουλ που έπρεπε υπέρ του Ολυμπιακού, με τον Γκούντελοκ στη συνέχεια να παίρνει… φωτιά στην επίθεση, “γράφοντας” το 34-30 με σερί πόντους. Ο Λοτζέσκι στη συνέχεια πήρε το… όπλο του, καθώς με δύο σερί τρίποντα “εκτέλεσε” τους Τούρκους, ενώ στη συνέχεια ο Πρίντεζης από το low-post έφερε στο +4 (34-38) τους ερυθρόλευκους στο 18′. Η ελληνική ομάδα είχε βελτιωθεί στην άμυνα και έπαιρνε τα ριμπάουντ στα μετόπισθεν, με τον Λοτζέσκι στον αιφνιδιασμό να κάνει το σκορ 34-40. Στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου η μπάλα έμεινε στα χέρια του Σπανούλη, ο οποίος με τον γνώριμο του τρόπο, με βηματάκι πίσω ύστερα από ντρίμπλα, βρήκε και πάλι τον στόχο από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το 36-43. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο μέτρησαν 7/10 τρίποντα και 11 ασίστ, με το σκορ στο δεύτερο εικοσάλεπτο να “γράφει” 14-27.

Διατήρησαν το προβάδισμα οι Πειραιώτες

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Ντάρντεν, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τον Ντάρντεν να “πυροβολεί” από τη περιφέρεια, φέρνοντας τη διαφορά στο +10 (36-46). Η Φενέρμπαχτσε στη συνέχεια έπαιξε στην επίθεση μέσα στο καλάθι, μειώνοντας σε 40-46. Ο δείκτης του σκορ κόλλησε στο ίδιο σημείο στο ίδιο σκορ για αρκετή ώρα, με τις δύο ομάδες να δίνουν μονομαχίες στο παρκέ, με τον Σλούκα να “πυροβολεί” από την περιφέρεια (40-49), με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 9/13 (!) τρίποντα στο ματς. Ο Βέσελι μείωσε σε 44-49, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν με Σλούκα-Σπανούλη-Λοτζέσκι στη περιφέρεια.

Ο Ολυμπιακός είχε ψυχραιμία και καλή κυκλοφορία της μπάλας, βγάζοντας ελεύθερα σουτ, με τον Λοτζέσκι να ευστοχεί σε ένα ακόμη τρίποντο (3/3), κάνοντας το σκορ 44-52. Οι Τούρκοι όμως απάντησαν με δύο σερί σουτ από τα 6.75 μέτρα, μειώνοντας σε 50-52, με τους παίκτες της Φενέρμπαχτσε να κάνουν συνεχώς φάουλ πάνω στους Πειραιώτες, με τους Σλούκα-Σπανούλη να είναι ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών, με το σκορ στο 30′ να είναι 52-56.

Τα “καρύδια” του Σπανούλη

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Κατσίβελη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Ντάρντεν (στο “4”) και Χάντερ, με τους Τούρκους να παρουσιάζουν αδυναμίες στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε να φέρνει το σκορ στα ίσα (56-56). Ο Χάντερ έκανε λάθη στην επίθεση, οι Μάντζαρης-Ντάνστον επέστρεψαν στο παρκέ, με τους Τούρκους να μετρούν ένα σερί 7-0, καθώς ο Μπονγκντάνοβιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το 59-56. Ο Πρίντεζης πήρε θέση και εκείνος στο παρκέ, αλλά οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να κάνουν λάθη στην επίθεση, έχοντας μπλοκάρει στο σκορ (60-56). Ο Σλούκας αντικατέστησε τον Σπανούλη, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν απεγνωσμένα ένα καλάθι, με τον Πρίντεζη να είναι άστοχος, αλλά στη συνέχεια με ντράιβ έδωσε το… φιλί της ζωής ο Μάντζαρης με μπάσιμο, ενώ ακολούθως ο Λοτζέσκι με καλάθι στον αιφνιδιασμό, ύστερα από κλέψιμο, έφερε το ματς στα ίσα (60-60) στο 35′. Ο Ολυμπιακός είχε βελτιωθεί στην άμυνα, συνεχίζοντας με πεντάδα του Μάντζαρη, Σλούκα, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Ντάνστον. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια ήταν άστοχες, κάνοντας και λάθη, με τον Μπιέλιτσα κοντά στο καλάθι να δίνει το προβάδισμα για την ομάδα του (62-60).

Οι Πειραιώτες σπαταλούσαν κατοχές στην επίθεση, με την Φενέρμπαχτσε να παίρνει και επιθετικά ριμπάουντ. Με το σκορ στο 63-60 ο Λοτζέσκι πήγε στις βολές, βάζοντας και τις δύο (63-62), αλλά ο Γκούντελοκ στη συνέχεια ήταν εύστοχος από τη περιφέρεια (66-62). Στα δύο λεπτά πριν το τέλος ο Πρίντεζης όντας ελεύθερος από τα 6.75 μέτρα βρήκε στόχο (66-65), βάζοντας ένα μεγάλο σουτ, ενώ στο 1’24” πριν τη λήξη ο Σπανούλης πήγε για τρεις βολές, ευστοχώντας σε όλες, φέρνοντας το ματς στα ίσα (68-68). Ο Γκούντελοκ αστόχησε, ο Σπανούλης πήρε το ριμπάουντ, αλλά στην συνέχεια δεν είχε καλό τελείωμα στο ντράιβ που δοκίμασε. Στα 36” πριν το τέλος η κατοχή της μπάλας ήταν ξανά σε ερυθρόλευκα χέρια, με τον Σπανούλη στα 18” πριν το τέλος να “εκτελεί” από τη περιφέρεια, δείχνοντας τα “καρύδια” του όταν η μπάλα “έκαιγε”, κάνοντας το σκορ 68-71. Στην επαναφορά οι Τούρκοι έκαναν λάθος, κάνοντας αναγκαστικά φάουλ πάνω στον Λοτζέσκι, ο οποίος στα 14” πριν το τέλος πήγε στις βολές. Έχασε τη πρώτη, έβαλε τη δεύτερη, αλλά η Φενέρμπαχτσε ήταν ξανά άστοχη, κάνοντας φάουλ και πάλι πάνω στον Σπανούλη. Ο αρχηγός πήγε στις βολές, έβαλε και τις δύο, με τους Πειραιώτες να κερδίζουν με σκορ 68-74, σημειώνοντας μία σημαντική νίκη.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 23 (4/9δ., 5/11τρ., 2ασ.), Ζήσης (2ρ., 2λ., 4ασ. σε 20:55), Μπιέλιτσα 9 (4/7δ., 0/1τρ., 1/2β., 6ρ., 1κλ., 1λ.), Ερντέν (1ρ., 1λ., 1ασ.), Μπογκντάνοβιτς 10 (2/2δ., 2/7τρ., 3ρ., 1κλ., 2λ., 2ασ.), Ζόριτς, Βέσελι 13 (5/10δ., 3/7β., 5ρ., 1κλ., 3λ., 1ασ.), Σιπαχί 4 (1/2τρ., 1/2β., 1ρ., 1ασ.), Πρέλντζιτς 9 (3/5δ., 1/2τρ., 3ρ., 2κλ., 2λ., 2ασ.)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ (0/1δ., 3ρ., 1ασ. σε 7:28), Χάντερ 4 (2/6δ., 3ρ., 3λ., 1ασ. σε 22:41), Ντάνστον 6 (2/3δ., 2/2β., 5ρ., 1κλ. σε 20:41), Σπανούλης 16 (0/4δ., 3/7τρ., 7/7β., 3ρ., 5λ., 6ασ. σε 25:57), Πρίντεζης 7 (2/4δ., 1/2τρ., 1ρ., 1λ., 1ασ. σε 24:50), Μάντζαρης 5 (1/3δ., 1/1τρ., 1ρ., 2λ., 1ασ. σε 24:21), Κατσίβελης 2 (1/1δ., 1ρ. σε 5:41), Λαφαγέτ 6 (2/3τρ., 1ασ. σε 4:14), Ντάρντεν 5 (1/3δ., 1/1τρ., 2ρ., 1κλ., 1λ., 1ασ. σε 16:45), Λοτζέσκι 18 (3/5δ., 3/5τρ., 3/4β., 8ρ., 2κλ., 2λ. σε 25:03)

Πηγή: Redplanet.com