Ο Ερμής Αραδίππου προκρίθηκε σήμερα για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου Coca – Cola, εκεί όπου στις 21 Μαϊου θα αντιμετωπίσει το ΑΠΟΕΛ.

Στον επαναληπτικό ημιτελικό, ο Ερμής νίκησε με 4-1 τον Απόλλωνα, ανατρέποντας το 2-1 με το οποίο είχε χάσει στον πρώτο αγώνα.

Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση, εκεί όπου ο Ανδρέας Παπαθανασίου πέτυχε δύο τέρματα για τον Ερμή και έγινε μεγάλος πρωταγωνιστής της πρόκρισης.
Ο Ερμής άνοιξε το σκορ με τον Ταγκπατζούμι στο 58′ και ο Απόλλωνας ισοφάρισε στο 61′ με τον Σανγκόι.

Στο 85′ με απευθείας κτύπημα φάουλ ο Ταραλίδης έβαλε μπροστά τον Ερμή (2-1) ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα και οδήγησε το παιχνίδι σε παράταση.

Στο 10ο λεπτό της παράτασης ο Παπαθανασίου με κεφαλιά πέτυχε το 3-1 για τον Ερμή ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 4-1 με πλασέ, σφραγίζοντας την πρόκριση της ομάδας του.

Ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Βασιλείου με δεύτερη κίτρινη κάρτα λίγο πριν το τέλος.

Πως έφτασε στον τελικό ο Ερμής:

Ο Ερμής Αραδίππου έφτασε μέχρι την ημιτελική φάση αποκλείοντας στον πρώτο γύρο την Ομόνοια Αραδίππου με σκορ 5-0.
Στο δεύτερο γύρο η ομάδα της Αραδίππου προκρίθηκε σε βάρος της ΑΕΚ Κουκλιών. Ο Ερμής έχασε με 1-0 στον πρώτο αγώνα στην Πάφο ενώ πήρε τον επαναληπτικό με σκορ 3-0 μετά από απόφαση της Δικαστικής Επιτροπής, λόγω αντικανονικής συμμετοχής ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ Κουκλιών.
Ο Ερμής προκρίθηκε στα ημιτελικά αποκλείοντας στην προημιτελική φάση την ΑΕΚ Λάρνακς (0-0 στο ΓΣΖ, 2-0 στο «Αμμόχωστος / Επιστροφή).