017

Πάφος και Άρης έμειναν στο 0-0 σε ένα παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες και φάσεις από τις δυο ομάδες. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το μας ο Άρης λόγω αποβολής του Μαμμίδη με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 87΄.

Το παιχνίδι:

Λίγα πράγματα από τις δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο με τον ρυθμό να μην είναι καλός και τον Άρη να είναι η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του «Στέλιος Κυριακίδης». Οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν δυο καλές στιγμές μέσα σε ένα δίλεπτο με τον Πάγκαλο χωρίς όμως να παραβιάσουν την εστία του Κόπριβετς. Μοναδική αξιόλογη φάση για την Πάφο ήταν ένα σουτ του Ρόκουλιτς στο 43΄ που έφυγε λίγο έξω.

Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε καλύτερο ρυθμό, κυρίως λόγο του ότι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της η Πάφος. Οι γηπεδούχοι είχαν δυο μεγάλες ευκαιρίες με τον Γκάμποβς να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν. Αρχικά στο 61΄ επιχείρησε σουτ αλλά ο Παχίπης έδιωξε στη γραμμή και στ0 74΄ βρέθηκε μπροστά από τον Νουρεντινόφσκι αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ο Άρης κοίταξε περισσότερο τα μετόπισθεν με την Πάφο να πιέζει για το γκολ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοβαλένκο/Χριστοφόρου.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μαμμίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λεόντιος Τράττος.

ΒΟΗΘΟΙ: Χαράλαμπος Γεωργίου, Δώρος Τούρος.

ΠΑΦΟΣ: Κόπριβετς, Χόριτς, Ντομίνγκεζ, Πογιέτ(66΄ Ζαχαρίου), Μοστέφα, Φυλακτού, Γιάνζα, Γκάμποβς, Μπρουλς, Ρόγκουλιτς(66΄ Κοβαλένκο), Καμαρά.

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Παχίπης(80΄ Νικολίτα), Ντρομπάροφ, Πάγκαλος(66΄ Νγκολό), Μαμμιδης, Γιούσεφ(76΄ Μαλεκίδης), Ράντου, Αλέξε.