Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με εναλλαγές αποτελέσματος και συναισθημάτων, η Χρυσομηλιά Αγίου Αμβροσίου Κερύνειας κέρδισε την περσινή κυπελλούχο Α.Σ.Μανδριών στην διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε την Ασπίδα της ΠΟΑΣΠ.
Η Χρυσομηλιά προηγήθηκε στο 19`λεπτό με τον Σπάρτακο Κοτανίδη ενώ η ομάδα των Μανδριών ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 31ο λεπτό και πήρε προβάδισμα με τον Λάμπρο Φάττα με εύστοχο κτύπημα πέναλτι στο 41ο λεπτό.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Χρυσομηλιά ισοφάρισε σε 2-2 με τέρμα του Χρίστου Δημητρίου στο 51` . Το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη ημίωρη παράταση όπου και πάλι τίποτα δεν άλλαξε.
Στην «άχαρη» διαδικασία των πέναλτι, και αφού χρειάστηκε οι δύο ομάδες να κτυπήσουν από 15 πέναλτι, η ομάδα της Χρυσομηλιάς πιο ψύχραιμη κέρδισε με σκορ 10 – 9 κατακτώντας για πρώτη φορά την Ασπίδα της Ομοσπονδίας.